Posjet Botaničkom vrtu

U četvrtak 02.06.2011. učenici 3.c razreda su s profesoricama Koledić i Špehar posjetili Botanički vrt PMF-a u Zagrebu u sklopu tjedna Botaničkih vrtova i arboretuma RH.

Kroz svijet biljnih vrsta, zajednica i građevina u Botaničkom vrtu proveo nas je stručni savjetnik dipl.ing. Darko Mihelj.

Kratko nakon početka obilaska Vrta naišli smo na 2 jezerca uokvirena šarenim cvatućim biljkama i vodenim čempresima . U njima se uzgajaju lopoči, lokvanji i lotosi, a plivaju  zlatne ribice i kornjače.

Prošli smo i uz novouređeni paviljon u kojem se održavaju izložbe i radionice a odmah pored njega nalazi se „sistematsko polje“ – mjesto koje služi studentima i profesorima za nastavu Botanike.

U središnjem dijelu  Vrta nalazi se drvo, pokraj platana nalazi se stotinjak godina staro grmoliko stablo parocije ili „željeznog drveta“ koje neobično izgleda zbog neobične velike kišobranaste krošnje i brojnih zakorijenjenih grana oko matičnog stabla.Ispod takve krošnje dopire puno manje sunčevih zraka pa je za vrućina ovdje ugodna hladovina.

Prošavši uz zbirku palmi i sličnih biljaka koje se po zimi drže u staklenicima završili smo s razgledanjem vrta koji predstavlja perivoj-arboretum sađen u ležernom engleskom stilu. Pored staklenika razgledali smo zbirku velikih i malih kaktusa te ostalih sukulenata, a s uzvisine nam se pružao lijepi pogled na prekrasan cvjetni parter izgrađen u francuskom stilu, strogo simetričnih linija.

U Botaničkom vrtu se uzgaja oko 5000 različitih biljnih vrsta , a mi smo uživo vidjeli  neke zaštićene i rijetke biljke hrvatske flore, kao npr. velebitsku degeniju, ljiljan zlatan, jadransku i hrvatsku peruniku…

Priloženi dokumenti:
P1060893.JPG (1.00 MB)

objavio: Dubravka Jurina   datum: 7. 6. 2011.

« Svibanj 2024 »

Savjetodavna linija za djecu:

Savjetodavna linija za roditelje: