"Rodu o jeziku" - Međunarodni dan materinjeg jezika

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježavamo 22. veljače, a UNESCO ga je utemeljio 1999. godine s ciljem očuvanja lingivističke raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinjem jeziku. Kako bi ukazali na važnost materinjeg jezika, ali i na učenje jezika, učenici 3.b u školskoj su knjižnici  sa  školskom knjižničarkom i svojom profesoricom Suzanaom Pušić spojili nastavu iz leksikografije i upoznali se s našim jezičnim priručnicima (pravopisom, gramatikom i rječnicima), dok su učenici 3.d na ljepotu jezika ukazali pisanjem činkivina o jeziku koje su objavili na padletu. Profesorica je za početak pročitala pjesmu našeg zavičajnog pjesnika Petra Preradovića Rodu o jeziku, a učenici su u tiskanim zbirkama poezije koje se nalaze u našoj knjižnici tražili pjesme o jeziku te ih čitali kolegama kako bi u Godini čitanja probudili ljubav za poeziju i  naš jezik.

Međunarodni dan materinskoga jezika utemeljila je 1999. godine Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) s ciljem očuvanja lingivističke raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinjem jeziku. Prema njihovim podatcima, gotovo 43% od postojećih 6000 jezika je pod prijetnjom izumiranja u jeku globalizacije te otprilike jedan jezik nestane svaka dva tjedna. Izumiranja jezika znače gubitak velikih dijelova kulturne i intelektualne baštine.

Kako bi ukazali na važnost materinjeg jezika, ali i na učenje jezika, učenici 3.b  u školskoj su knjižnici  spojili nastavu iz leksikografije i upoznali se s našim jezičnim priručnicima (pravopisom, gramatikom i rječnicima), dok su učenici 3.d na ljepotu jezika ukazali pisanjem činkivina o jeziku. Njihove činkvine možete pročitati na padletu na poveznici  https://padlet.com/suzanapusic/zla8fhgibfedzqbe

objavio: Suzana Pušić   datum: 25. 2. 2021.

« Ožujak 2024 »